Mity dotyczące broni w grach…

Mity dotyczące broni w grach wideo

Czasami w grach jesteśmy świadkami scen, które sprawiają, że natychmiastowo do głowy przychodzi nam myśl: „chwila moment, to w ogóle jest możliwe?”. Postaram się zebrać kilka takich momentów i wyjaśnić czy to faktycznie możliwe, a jeżeli nie, to dlaczego nie, ewentualnie dlaczego nie w takiej formie jaką widzieliśmy w grze. Zapraszam

Czy filtr oleju może zostać użyty jako tłumik dźwięku? (Call Of Duty: Modern Warfare (2019)

View post on imgur.com

Filtr oleju jako tłumik dźwięku to nic szczególnie innowacyjnego czy nowego, ale mam wrażenie, że za sprawą Modern Warfare zrobiło się o tym jakby nieco głośniej. Nie przedłużając, od razu odpowiedzmy sobie na powyższe pytanie.
Tak, można, ALE.

View post on imgur.com


Musimy mieć odpowiednią przejściówkę/adapter aby ten filtr w broń wkręcić. Wbrew temu co się może wydawać, wejście w posiadanie takiego adaptera nie jest zbyt trudnym zadaniem, szczególnie w krainie hamburgerów, gdzie bardzo wiele sklepów oferuje sprzedaż lub wykonanie takiej przejściówki. Obecnie, kupno tłumika dźwięku w USA jest legalne (w większości stanów) ale zakup musi zostać pozytywnie rozpatrzony przez ATF (czyli Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms & Explosives) oraz kupujący musi uiścić jednorazową opłatę w wysokości 200 dolarów.
Te utrudnienia spopularyzowały filtry oleju, które… No powiedzmy, że mniej więcej robią to, co faktyczne tłumiki dźwięku. Jak skuteczny jest taki filtr?
(uwaga, film jest trochę głośny, to nie moja wina)

View post on imgur.com


Daleko mu do najskuteczniejszych tłumików czy broni posiadającej zintegrowane tłumiki dźwięku (jak MP5SD, AS VAL czy karabinki Honey Badger, zarówno w starszej wersji produkowanej przez AAC jak i w nowszej od „Q”), ale faktycznie w pewnym stopniu wyciszają dźwięk wystrzału.
Odnieśmy się bezpośrednio do Modern Warfare, bo w końcu o grach mowa. Jak wypada to w grze?
Mocno średnio. Po pierwsze, Alex po prostu podchodzi do starego auta, wykręca filtr i na wyjebce wkręca go w pistolet.

View post on imgur.com


Gra zakłada, iż takowa przejściówka w filtrze już się znajdowała. Pytaniem pozostaje jak w takim wypadku filtr został nakręcony na gwint w silniku? Bo przecież Alex wyraźnie go wykręca czy może nawet bardziej wyszarpuje. Z tego co wiem, raczej niewiele aut posiada wewnętrzny gwint na filtr oleju a niewiele filtrów posiada zewnętrzny gwint, do tego idealnie pasujący do pistoletu
Kimber Custom TLE/RL II

View post on imgur.com


Po drugie, filtr absurdalnie skutecznie wygłusza strzał. Wbrew hollywoodzkim standardom, tłumiki nie wyciszają broni do poziomu „piu piu”, najczęściej ograniczają dźwięk wystrzału do poziomu akceptowalnego dla naszego ucha.
Przykładowy Surefire SOCOM556 RC2 wycisza dźwięk wystrzału z poziomu „skurwysyńsko głośny” do „głośny”, a mimo to, jest obecnie najpopularniejszym tłumikiem wśród wszelkich amerykańskich sił specjalnych (głównie ze względu na swoją legendarną wytrzymałość).

View post on imgur.com


Tłumik z filtra może być całkiem skuteczny przy słabej amunicji jak .22LR, ale nie będzie w stanie skutecznie wygłuszyć tak potężnego naboju jakim jest .45 ACP, a już na pewno nie do takiego stopnia, że nie usłyszą go przeciwnicy w pobliskim budynku.
Warto też wiedzieć, że tłumiki nie tylko wyciszają broń, ale między innymi sprawdzają się całkiem nieźle w ograniczeniu zjawiska odrzutu (do pewnego stopnia oczywiście). Po prostu mają więcej zastosowań niż tylko wyciszenie strzału.
Podsumowując, używanie filtru oleju jako tłumika jest jak najbardziej możliwe, ale nie w tak efektywny sposób jak w Modern Warfare.

Czy strzelanie z dwóch pistoletów jednocześnie może być skuteczne? (Seria Max Payne, starsze odsłony Tomb Raider)

View post on imgur.com

Obecnie, Akimbo wydaje się być takim trochę reliktem przeszłości, coraz rzadziej jest nam dane oglądać bohatera dzierżącego dwa pistolety jednocześnie. Jakkolwiek dual wielding nie byłby efektowny, jest też wyjątkowo nieefektywny. Używanie pistoletu jedną ręką nie jest zbyt praktyczne, z uwagi na niewielką masę oraz bardzo krótką lufę, odrzut najczęściej jest agresywny i gwałtowny. Jak się pewnie domyślacie, strzelanie z użyciem jednej ręki tylko te negatywne efekty potęguje a mówimy tu przecież o jednoczesnym wykorzystaniu dwóch pistoletów.

View post on imgur.com


Jak zauważa Pan na filmie powyżej, więcej sensu niż używanie dwóch broni jednocześnie ma naprzemienne strzelanie z lewego i prawego pistoletu, tylko, że… Jaki to ma sens? Łatwiejsze i skuteczniejsze będzie użycie jednego pistoletu.
Warto też zauważyć, że dual wielding wymaga silnych i wyćwiczonych obu rąk.
Jedyne zastosowanie akimbo jakie przychodzi mi na myśl, to strzelanie „gdzieś w kierunku wroga”, przykładowo w celu przygwożdzenia go. Czyli teoretycznie, świetnie wyćwiczony strzelec mógłby w miarę skutecznie prowadzić ogień z dwóch pistoletów na raz, tak? Podejrzewam, że świetnie wyćwiczony strzelec wiedziałby, że znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem będzie prowadzenie celniejszego ognia używając do tego jednego pistoletu, ale tak, pewnie mógłby, nawet mistrz Jerry Miculek nagrał taki film. Jest tylko jeden malutki problem.
Przeładowanie.
Z tego co wiem, nie istnieje żaden szybki i sprawny sposób na przeladowanie podczas „używania” akimbo. Zakładając, że mamy dwie kabury, możemy schować do niej jeden z pistoletów i zająć się przeładowaniem drugiego, a później powtórzyć czynność z tym pierwszym chowając w kaburze drugi.
No chyba, że mamy takie cuda jakie posiadała Lara Croft w pierwszym filmie z Angeliną Jollie (tak w sumie to był całkiem niezły film, pasował do Lary tamtych czasów), ale na 95% nie mamy takich cudów.

View post on imgur.com


Podsumowując, akimbo jest możliwe, ale wysoce nieskuteczne.

Czy miniguna można używać jak przenośnej broni? (seria GTA, Call Of Duty: Modern Warfare, Black Ops Cold War)

View post on imgur.com

Zapewne duża część z was pamięta jakim siewcą chaosu był „minigun” w GTA: Vice City. Cóż, minigun wcale nie jest taki mini (mini staje się dopiero gdy porównamy go do jego poprzednika, M61 Vulcan), jego realnym odpowiednikiem jest ponad 40-kilowy M134, w lotnictwie nazywany GAU-2/A a w marynarce GAU-17/A.

View post on imgur.com


Istnieją konwersje pozwalające zmniejszyć jego wagę do zawrotnych 20 kilogramów, tylko, że… Niewiele to zmienia, nadal nie możemy tak po prostu wziąć sobie M134 i jak Tommy Vercetti wbić do galerii handlowej siejąc ruchawkę i pożogę. Całe szczęście że nie możemy, ale dlaczego?
Po pierwsze, zasilanie. M134 nie posiada żadnego systemu gazowego, zasilane jest z zewnętrznego źródła, najczęściej jest to prąd chociaż występują też wersje pneumatyczne lub hydrauliczne. Więc jeśli nie macie pod ręką naprawdę jebitnego agregatu prądotwórczego i kilku metrów kabla, raczej nie macie szans na powtórzenie rozwałki z Vice City.
Kolejnym dosyć niebagatelnym problemem byłaby amunicja. Z uwagi na niewiarygodną szybkostrzelność (około 3 – 4 tysiące strzałów na minutę, maksymalnie nawet do 6 tysięcy) do prowadzenia ognia dłuższego niż 5 – 6 sekund potrzebna byłaby naprawdę spora jej ilość. Jednocześnie wymagałoby to zignorowania faktu, iż przy tej szybkostrzelności naciśnięcie spustu przez czas dłuższy niż pół sekundy po prostu przewróciłoby strzelca z uwagi na gigantyczny odrzut.

View post on imgur.com


Ale okej, załóżmy, że załatwicie sobie dwa akumulatory i pojemnik z dwoma tysiącami sztuk amunicji, przykładowo taki zakładany na plecy. Wtedy już można używać używać miniguna jak przenośnej broni, prawda? Cóż…
Jak pokazuje powyższy film, są szaleńcy którzy podejmują się opracowania „przenośnego” M134, ale efektywne używanie tej broni w takiej formie, w warunkach innych niż specjalnie do tej okazji stworzone, po prostu nie może się udać. Żeby zapewnić szybkostrzelność na poziomie 4000 rpm akumulatory musiałyby być niezwykle wydajne, te zajebane sąsiadowi z Passata i Golfa czy nawet Ursusa C-330 mogą nie wystarczyć. No i trzeba gdzieś te akumulatory na sobie umieścić jeżeli chcemy posiadać jakąkolwiek mobilność. Nie zapominajmy też o amunicji na plecach i ogromnym odrzucie (nawet przy mniejszej szybkostrzelności wynikającej z słabego źródła zasilania). Istnieją prototypowe „miniguny” strzelające mniejszą amunicją, jak XM214 (zwany też microgunem) zasilane nabojem 5,56×45, ale ograniczenia pozostają niemal identyczne jak w przypadku jego większego brata.

View post on imgur.com


Pora się z tym pogodzić, M134 montowane jest na pojazdach i stanowiskach, które są przystosowane do jego używania, koniec tematu.

View post on imgur.com

Nie mam pomysłu na zakończenie a zawsze coś wstawiam na koniec, więc łapcie najlepszy motyw przewodni w historii całej serii Battlefield.

View post on imgur.com

Dzięki za przeczytanie, trzymajcie się wszyscy, papa ❤️❤️❤️❤️

Tag do obserwowania wpisów o błędach: #bledywgrach

Poprzednie wpisy których nie ma na tagu:
– część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
– część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
– część 3 :https://www.wykop.pl/wpis/49883897
– część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017

#20gierwykopka #gry #xboxone #ps4 #ps5 #xboxseriesx #konsole #technologia #gruparatowaniapoziomu #bron #komputery #strzelectwo #callofduty #militaria #gta #tombraider