zła dźwignia, czyli błędy…

zła dźwignia, czyli błędy dotyczące broni w grach cz.8

Cześć wszystkim, mam ogromną nadzieję, że pierwszy tydzień szkoły nie był dla większości wykopowiczów zbyt męczący i wymagający ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Żartowałem tylko, nie złośccie się za bardzo, zapraszam wszystkich na błędy, niezależnie od daty urodzenia w dowodzie. Albo legitymacji ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Jest sobie taki multiplayerowy shooter zwany Warface, stworzony przez Crytek, tego studia od pierwszego Far Cry i Crysisów. Nie wiem jak wam, ale mi kompletnie nie przypadł mi do gustu, dosyć szybko odniosłem wrażenie, że jest to nieco inaczej przypudrowany klon starszych odsłon Call Of Duty. Abstachując od moich uczuć, jedną rzecz trzeba mu uczciwie oddać, mianowicie, w grze znajduje się cała masa broni, najczęściej dosyć biednie odwzorowanej, choć przy tej ilości potrafię to jakoś zrozumieć.
Ale hej…

View post on imgur.com


Jakieś przykłady tej „biedoty”? Pierwszy z brzegu, Beretta M9 (i większość innych pistoletów). Zamek nie blokuje się w tylnym położeniu, nigdy, przenigdy. Po opróżnieniu magazynka nasza postać przeładowuje broń jakby robiła to po raz pierwszy.

View post on imgur.com


Nic szczególnego, powszechny błąd.
Dużo ciekawiej wygląda sytuacja z legendarnym Browning Hi- Power.

View post on imgur.com


Przy przeładowaniu zamek zostaje ręcznie zablokowany z tyłu poprzez odciągnięcie go, następnie nasz bohater wkłada świeży magazynek i… Zrzuca zamek dźwignią zrzutu zamka.

View post on imgur.com


Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy jest takie, że broń została wymodelowana na bazie repliki ASG. Ale to oznaczałoby, że zamek repliki został odciągnięty na pustym magazynku, włożono magazynek załadowany kulkami i dopiero zrzucono zamek. Kompletnie bez sensu, ale innego logicznego wytłumaczenia po prostu nie widzę.
Błędów w Warface jest cała masa, więc przygotujcie się na częste wizyty tej gry w przyszłych wpisach.

Pamiętacie czasy gdy Medal Of Honor było silną i cenioną marką a nie odtrąconą przez EA upadłą serią, którą postanowiono bezceremonialnie sprowadzić do gry VR? Ja pamiętam. I tęsknię. Tak jak za Splinter Cell, za nim też tęsknię, niewyobrażalnie wręcz.
Mam jednak nadzieję, że „Above And Beyond” okaże się tak obiecujące na jakie wygląda na trailerze i będzie równie udane co Half-Life: Alyx. Powinienem być spokojny, bo tworzone jest przez Respawn Entertainment (Ci od Jedi Fallen Order i Titanfall) ale… No nie wiem, to gra VR, jakiś taki niesmak pozostaje. Chlip chlip.
Wracając do błędów, w ostatniej (na razie VR’owej odsłony nie liczę) odsłonie serii, czyli (8-letnim obecnie) Warfighter, mamy okazję postrzelać z Daniel Defense DDM4 MK18.

View post on imgur.com


Na tenże karabinek założony jest taki dynks zwany „B.A.D Lever” („Battery Assist Device” produkcji modnego Magpula) przyśpieszający zrzucenie zamka. Nie musimy wtedy klepać bolt relase, wystaczy popchnąć malutki dzyndzelek umiejscowiony tuż przy spuście i już, zamek zrzucony, broń gotowa do strzału.

View post on imgur.com


Jednakże operator którym sterujemy za bardzo się tym fantem nie przejmuje i klasycznie zrzuca zamek klepnięciem w bolt relase.

View post on imgur.com


I owszem, to jest możliwe (stoimy pod żabką i to jest możliwe), tylko pytanie brzmi „po co?”.

View post on imgur.com

W jakim celu ktoś miałby montować B.A.D Lever mający za zadanie tylko i wyłącznie przyspieszenie zrzucenia zamka skoro nie ma zamiaru z niego korzystać i zrzuca zamek klasycznym slapem w lewą stronę broni?
Na gifie poniżej możemy zauważyć, iż dynks od bolt relase wesoło sobie przez Battery Assist Device przenika. Zapewne wynika to z faktu, iż bolt relase jest animowany a Bad Lever już nie.

View post on imgur.com

Teraz poznęcajmy się trochę nad Battlefieldami. Na pierwszy ogień idzie BF4 i SR-25 w swojej pierwszej, militarnej wersji oznaczonej jako Mk11 Mod 0.

View post on imgur.com


Błąd numer jeden, to zabezpieczona broń, selektor znajduje się na pozycji „safe” co jak zapewne się domyślacie, powinno uniemożliwić oddanie strzału. Ten sam błąd ma miejsce w BF3.

View post on imgur.com


W ogóle odnoszę wrażenie, że model Mk11 został przeniesiony z trzeciej części, a przynajmniej w dużej części na niej bazuje. Jakkolwiek by nie było Mk11 w BF4 wygląda sporo ładniej.
Błąd numer dwa jest kompletnie niewidoczny podczas rozgrywki, ale może zostać zauważony gdy gra postanowi zbugować się w menu ekwipunku. Jak już kiedyś wspominałem, standardowo możemy dowolnie obracać bronią, ale tylko z lewej strony, widok z prawej jest zablokowany. Czasami gra postanowi jednak zrobić psikusa i blokuje nam widok z lewej strony, mamy wtedy okazję pooglądać broń z wspomnianej „zakazanej” prawej strony. Nadal nie wiem co powoduje ten błąd. Wracając do SR-25, tekstura dust covera jest… Odwrócona?

View post on imgur.com


To co widzimy na zdjęciu powinno znajdować się po drugiej, zewnętrznej stronie klapki. Tekstura zamka również wygląda dziwacznie i mogę się mylić, ale wydaje mi się, że to właśnie wewnętrzna strona dust covera. Czy to kwestia błędu którego postanowiono nie poprawiać (bo przecież przez 95% czasu prawa strona broni jest niewidoczna) czy zwyczajne uproszczenie twórców? Nie wiem. I się nawet nie domyślam.

Na koniec zostajemy przy Battlefieldzie, ale tym razem przenieśmy się do symulatora okradania sejfów i walk z policją o skali podobnej, co walki w Stalingradzie, toczone przez bandziorów w czerwonych dresach i króliczych maskach uzbrojonych lepiej niż gwardia narodowa, czyli Battlefield Hardline. Przypadek pierwszy, to drobny błąd techniczny, magazynek w MK12 Mod 1 SPR (w grze błędnie i totalnie z dupy nazwane RO933M1) nie trafia w gniazdo i przenika przez broń.

View post on imgur.com

Drugi błąd, to błąd w nazewnictwie, mianowicie w Hardline mamy okazję ponapierdalać (przepraszam, poczułem silną potrzebę użycia jakiegoś wulgaryzmu biorąc pod uwagę jaką potężną bestią jest opisywana tu broń) z mocno zmodernizowanego, niesamowicie kozackiego karabinu M14, w grze nazwanego M39 EMR.

View post on imgur.com


Na czym polega ten błąd? Ano na tym, iż M39 w grze posiada opcję strzelania ogniem ciągłym. Problem w tym, że „in real life” M39 takiej opcji nie posiada. Takową opcję posiada wizualnie niemal identyczne Mk14 EBR. Kluczem są oznaczenia „EBR” i „EMR”. Skróty oznaczają „Enhanced Battle Rifle” i „Enhanced Marksman Rifle”. Tłumacząc na ludzki, Mk14 EBR jest karabinem bojowym i może strzelać w „full auto”, M39 EMR jest wyborową odmianą Mk14 i może strzelać tylko w „single”. Co ciekawe, w zapowiedziach i chwilę po wydaniu rozszerzenia „getaway”, broń nazwana była bardziej prawidłowo, czyli „M14 Sage”. Nieco później zmieniono nazwę na błędne „M39”, zapewne w celu uniknięcia starć prawnych z firmą Sage International odpowiedzialną za modernizację M14.

Trzeci błąd, również stricte techniczny ponownie dotyczy M39. Otóż dźwignia przeładowania prawidłowo blokuje się w tylnym położeniu. Fajnie, tym bardziej, że sporo gier o tym fakcie zapomina (choćby MoH: Warfighter). Problem tkwi w tym, że o ile dźwignia działa prawidłowo, tak zamek już niezupełnie. Po opróżnieniu magazynka zamek pozostaje z przodu.

View post on imgur.com


Czyli dźwignia przeładowania działa niezależnie od zamka. I to się w realnym świecie zdarza, nieco podobnie działa choćby FN FAL (blokuje zamek w tylnym położeniu, ale dźwignia pozostaje z przodu), ale nigdy w takiej konfiguracji jaką widzimy w grze. I na pewno nie w Mk14. I w M39 też nie. Ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że Jacek Sasin przejebał 70mln na korespondencyjne głosowanie i nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Dziękuję za przeczytanie, miłego weekendu, papa wszystkim.

Tag do obserwowania wpisów o błędach: #bledywgrach

Poprzednie wpisy których nie ma na tagu:
– część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
– część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
– część 3 :https://www.wykop.pl/wpis/49883897
– część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017

#20gierwykopka #gry #xboxone #ps4 #konsole #technologia #gruparatowaniapoziomu #bron #komputery #strzelectwo #battlefield